Cechy dobrego projektu sklepu internetowego

Które elementy szaty graficznej dla sklepu internetowego są kluczowe i dlaczego?
Najważniejszy element każdej strony czy też sklepu to nawigacja. Na stronie z przyjazną nawigacją klient częściej da się namówić na upselling (dosprzedaż) i łatwiej odnajdzie interesujące go produkty. Pozatym bardzo ważne jest by layout niósł ze sobą te elementy psychologii biznesu które najlepiej pasują do naszego profilu działalności. Inną grafikę powinien mieć sklep który nastawia się na niskie ceny swoich produktów, a inną ten który będzie dostarczać klientom produkty z najwyższej półki. Ważne również jest jest, by poszczególne elementy projektu sprawiały, że uwaga użytkownika będzie skupiać się na tym co dla niego najważniejsze i nie będzie on odciągany od decyzji zakupu przez rozmaite „przeszkadzacie” typu ankieta, czy wyskakujący formularz zapisu do newslettera.

Jakie są najważniejsze zasady projektowania szaty graficznej dla sklepu internetowego?

  1. Usability ponad wszystko. Nie każdy przeczytał cały Internet. Staraj się by Twój sklep był jak najprostszy w obsłudze a poruszanie się po nim intucyjne.
  2. Pozwój klientowi wydać jego pieniądze w Twoim sklepie. Wykorzystuj up selling i cross selling. Pamiętaj by w projekcie przewidzieć miejsce na promocje cenowe (np. obniżka ceny produktu o 30%), ilościowe (np. teraz do każdego zestawu garnków paletnia gratis), akcje specjalne (np. Dzień darmowej dostawy) oraz produkty powiązane wyświetlające się na podstronie produktu. Dzięki temu będziesz zwiększał ilość zamówień, dosprzedaż (up-selling) i sprzedaż komplementarną (cross-selling).
  3. RWD (Responsive Web Design) to nie ekstrawagancja lecz standard. Jeżeli tworzysz sklep powinien on być responsywny, czyli przystosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych typu tablet czy smartfon. Sklep stworzony w takiej technologii będzie automatycznie dostosowywał swój wygląd do rozdzielczości ekranu na którym jest wyświetlany. To ważne ponieważ już ponad połowa urządzeń podłączonych do sieci to właśnie urządzenia mobilne.

Jakie są cechy dobrego projektu graficznego dla sklepu internetowego?

Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić cechy po których można poznać dobry lay out, nie mniej jednak wśród podstawowych elementów określających dobry projekt można wymienić:

  1. Prezentacja najważniejszych ofert/ produktów maksymalnie wysoko (u góry strony) jak to tylko jest możliwe. Po wejściu na stronę klient powinien bez scrollowania zobaczyć flagowe produkty. Jeżeli zdecydujemy się na obszerny tekst powitalny i parę niekoniecznie potrzebnych elementów które widać po wejściu do sklepu stracimy wiele wyświetleń produktów które chcemy sprzedać. Pierwszy widok strony głównej który prezentujecie Waszym klientom jest jak pierwsza strona gazety w której chcecie umieścić swoją reklamę. Pamiętajcie by dobrze ją wykorzystać.
  2. Nacisk na call to action. Zachęcaj potencjalnych klientów do działania – które w tym wypadku jest dokonaniem zakupu. Zrób wszystko by użytkownik nie odwlekł dokończenia transakcji „na potem” lub by nie zabrakło mu informacji potrzebnych do dokonania zakupu. W każdym produkcje upewniaj potencjalnego klienta co do słuszności zakupu i zachęcaj do tego by kupił dany przedmiot. Możesz zastosować takie zwroty jak: „Ostatnie sztuki, kup teraz!”, „Kup teraz. Polecamy!”, Nie daj się nabrać na podróbki, kupując teraz ten produkt masz pewność że jest on oryginalny!” itp.
  3. Resposywność. Każdy sklep internetowy w dzisiejszych czasach powinien być przystosowany do wyświetlania się na urządzeniach mobilnych typu smartfon czy tablet.
  4. Przejrzystość i usability. Nie każ twoim klientom szukać i błądzić. Pamiętaj, by ułatwiać klientowi zakupy wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

Ostatnie wpisy