Koncepcja długiego ogona zabija zasadę Pareto czy przeciwnie?

Koncepcja długiego ogona (tzw. long tail – z angielskiego), która została przedstawiona przez Chrisa Andersona w 2004 roku stała się jednym z podstawowych terminów opisujących ideę kampanii SEM (Search Engine Marketing), których używają specjaliści marketingu w wyszukiwarkach. Zasada ta jest jedną z wielu koncepcji „nowej ekonomii”.
Wykorzystana koncepcja długiego ogona na podstawie SEM mówi, że popularne i często wpisywane hasła do wyszukiwarki dają mniej korzyści niż większa liczba rzadziej występujących czy nawet niszowych haseł.
Na przykład prezes firmy sprzedającej buty, wpiszę w Google hasło „buty dziecięce” i zauważa, że link do jego strony jest na 5. pozycji w wynikach wyszukiwania. Tak naprawdę wynik ten jest zaniżony, ponieważ wyniki wyszukiwania zostały dostosowane przez Google do preferencji prezesa, a pozycja 5 oznacza tylko, że niewielka część osób szukających danej rzeczy wejdzie na tą stronę – to słowo odpowiada tylko za kilka procent zapytań, które poszczególne osoby wpisują do wyszukiwarki Google i poszukują butów dla dzieci. Pozostałe zapytania to zapytania na długie, niszowe frazy typu „buty dla dzieci nike rozmiar 29”, „sandały skórzane dla dzieci na rzepy” etc. etc.

Dlatego profesjonalny marketing oraz pozycjonowanie skupia się nie tylko na najbardziej popularnych hasłach, ale także na dużej ilości tych mniej popularnych, czy nawet bardzo rzadkich zapytaniach. Jeśli się przyjrzeć statystykom wyszukiwanych słów kluczowych widać, że tych słów jest bardzo dużo. Każdego dnia kilkanaście procent zapytań użytkowników wyszukiwarki Google to są słowa, które nigdy wcześniej się nie pojawiły.

Po przedstawieniu koncepcji długiego ogona, mówiono o uśmierceniu zasady Pareto, która głosi, że 80% korzyści jest generowanych przez 20% zasobów.
Zasada ta pozwala wybrać priorytety i ułatwia organizację czasu, dzięki czemu uzyskujemy maksymalne wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Tak się jednak nie stało, często pozycjonując stronę na długi ogon sprzedawca nie osiąga pożądanego efektu.

Bazując na naszych doświadczeniach widać, że zasada Pareto cały czas obowiązuje, a często długi ogon w przypadku działalności bazujących na działalności e-Commerce jest tylko pułapką komercyjną i prowadzenie operacji opierając się na tej koncepcji skutkuje znacznym obniżeniem efektywności. Ograniczenia kosztów transakcyjnych, zarządzania oraz ograniczenia skali powodują, że zasada Pareto staje się o wiele bardziej aktualna.

Chcesz zapoznać się z nasza ofertą na pozycjonowanie strony www ? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza https://www.stronydlafirm.eu/kontakt.htm lub pod nr telefonu 693-117-136.

Ostatnie wpisy